ΠΜΣ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ - ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΗ ΥΓΕΙΑ

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΕΞΑΣΚΗΣΗΣ

Τα Φροντιστήρια Κλινικής Εξάσκησης περιλαμβάνονται στο Πρόγραμμα Σπουδών και αποτελούν ένα από τα σημαντικότερα στοιχεία του ΠΜΣ.

Τα Φροντιστήρια αυτά γίνονται σε Τακτικά Εξωτερικά Ρευματολογικά Ιατρεία, Θαλάμους Νοσηλείας Ασθενών, Μονάδες Ημερήσιας Νοσηλείας/Εγχύσεων και σε Μονάδες/Τμήματα Φυσικοθεραπείας – Εργοθεραπείας Νοσοκομείων (Ιπποκράτειο ΓΝΑ, Λαϊκό, Αττικόν, Θριάσιο, Ασκληπιείο Βούλας, ΚΑΤ κλπ.) με μεγάλο αριθμό ασθενών με ρευματικές – μυοσκελετικές παθήσεις.

Η εκπαίδευση γίνεται σε μικρές ομάδες Μεταπτυχιακών Φοιτητών από έμπειρους εκπαιδευτές, δίνοντας την δυνατότητα στους φοιτητές να αποκτήσουν μια άμεση εμπειρία από την καθημερινή κλινική πρακτική διάγνωσης και αντιμεώπισης των ασθενών με ρευματικές – μυοσκελετικές παθήσεις.

Τα Φροντιστήρια αυτά περιλαμβάνουν:

- Κλινική εξέταση ασθενών με ρευματικές - μυοσκελετικές παθήσεις

Στο κλινικό αυτό φροντιστήριο οι μεταπτυχιακοί φοιτητές ασκούνται στην λήψη ιστορικού, κλινική εξέταση και μετρολογία ασθενών με ρευματικές-μυοσκελετικές παθήσεις.

- Φυσικοθεραπεία, εργoθεραπεία και αποκατάσταση  ασθενών με ρευματικές και μυοσκελετικές παθήσεις

Στο κλινικό αυτό φροντιστήριο οι μεταπτυχιακοί φοιτητές ασκούνται πρακτικά στην διάγνωση και αντιμετώπιση ασθενών με ρευματικές – μυοσκελετικές παθήσεις με φυσικοθεραπευτικές και εργοθεραπευτικές τεχνικές από έμπειρους εκπαιδευτές (φυσικοθεραπευτές, εργοθεραπευτές κλπ.).

- Νοσηλεία ασθενών με ρευματικές παθήσεις

Στο κλινικό αυτό φροντιστήριο οι φοιτητές ασκούνται πρακτικά στην νοσηλευτική φροντίδα ασθενών με ρευματικές-μυοσκελετικές παθήσεις τόσο σε επίπεδο τακτικού εξωτερικού ρευματολογικού ιατρείου (εξωτερικοί ασθενείς) όσο και σε επίπεδο νοσηλείας των ασθενών είτε σε Παθολογικές/Ρευματολογικές Κλινικές είτε στην Ημερήσια Νοσηλεία (ενδοφλέβια χορήγηση Βιολογικών ή άλλων θεραπειών).

- Απεικόνιση – Εργαστήριο στις ρευματικές/μυοσκελετικές παθήσεις

Στο κλινικό αυτό φροντιστήριο οι φοιτητές ασκούνται πρακτικά στις τεχνικές απεικόνισης των ρευματικών-μυοσκελετικών παθήσεων (απλές ακτινογραφίες, αξονικές και μαγνητικές τομογραφίες, μυοσκελετικό υπερηχογράφημα, οστική πυκνομετρία κλπ.) καθώς και στις κυριότερες εργαστηριακές τεχνικές διάγνωσης και παρακολούθησης αυτών των παθήσων (ανοσολογικό εργαστήριο, εξέταση αρθρικού υγρού, ούρων κλπ.)